سیستم های هوشمند سازی

سیستم های هوشمند سازی

بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه از سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی جهت آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی استفاده می کنند. این سیستم های الکترونیک کمک آموزشی که از نوع نرم افزاری و سخت افرازی هستند کمک شایانی در جهت ارتقاء سطح آموزشی انجام می دهند و در اصطلاح مدارسی که داری این سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری هستند را مدارس هوشمند و این فرایند را هوشمند سازی مدارس می نامند.

از جمله تجهیزات کمک آموزشی که در مدارس مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشره کرد:

1.    ویدئو پروژکتور که وسیله است که تصویر موجود در کامپیوتر را بر روی پرده و یا برد هوشمند انتقال می دهد و امکان مشاهده تصویر را برای دانش آموزان و کاربران فراهم می کند.

2.    کامپیوتر و یا لپ تاب که با امکان نصب برنامه های مختلف امکان ارتقاء سطح آموزش  را فراهم می کند.

3.    قلم های هوشمند که با اتصال به ویدئو پروژکتور امکان نوشتاری را برای کاربران فراهم می آورند.

4.    برد های هوشمند که تخته های هوشمندی هستند که با استفاده از محیط موجود و نرم افزاری های موجو امکانات مختلفی نظیر امکان نوشتار، ضبط تصاویر و دروس، ورود و خروج فایل های صوتی و تصویری و نوشتاری و بسیاری امکانات دیگر را فراهم می سازد.

5.    زنگ هوشمند مدارس که به منظور اتوماتیک کردن اطلاع رسانی از کلاس ها مورد استفاده قرار می گیرد.

6.    میکروسکوپ دیجیتال که برای آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

7.    وب سایت مدارس که برقراری ارتباط مستقیم والدین و دانش آموزان با مدیر و معلمان فراهم می کند و در جهت اطلاع رسانی و آموزش کاربرد فراوانی دارد.

8.    نرم افزار های کمک اموزشی که بسیاری از این نرم افزارها برای کامپیوتر، تبلت و تلفن همراه طراحی شد است.

9.    نرم افزار کاربردی که  امکان مختلفی را برای معلمان و مدیران  فراهم می کند. ثبت نمرات، ثبت وضعیت آموزشی و اطلاع رسانی و ارتباط با والدین و بسیاری امکانات دیگر از جمله این امکانات می باشد.

10.    دستگاه حضور و غیاب که ورود و خروج دانش آموزان و کارکنان مدارس را ثبت می کند و اطلاع از ورود و خروج دانش آموزان را در اختیار اولیاء قرار می دهد.

11.    سیستم ساختمان هوشمند که مدیریت مصارف انرژی و کنترل نور، دما، ورود و خروج، نشت آب، اتفای حریق، نشت دود و… را انجام می دهد.

سایر مطالب

فهرست